Almanya'da hükümetten her aileye çocuk başına 300 euro yardım

Almanya'da koalisyon ortakları yeni tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele paketinde anlaştı. 150 milyar euroluk pakette en dikkati çeken madde Alman hükûmetinin ailelere çocuk başına bir defaya mahsus 300 euro verecek olması.

Almanya'da Koronavirüs salgınının etkisini azaltmak için verilen mücadelede, federal ve eyalet hükûmetleri 150 milyar euro değerinde yeni bir ekonomik teşvik paketinde mutabakata vardı. 

Koalisyon partilerinin üzerinden anlaştığı yeni pakette Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi, yeni çocuk parası, belediyeler için yeni yardımlar gibi maddeler var. 

ÇOCUK BAŞINA 300 EURO 

Almanya'daki yeni ekonomi paketinde en dikkati çeken madde bir defaya mahsus verilecek çocuk ikramiyesi. Hükûmet, Korona Krizi sebebiyle düşen satın alma gücünü teşvik etmek için ailelere çocuk başına bir defaya mahsus 300 euro verecek. 

150 milyar euroluk pakette çocuk yardımı için 5-6 milyar euro ayrıldığı kaydeden hükûmet yetkilileri çocuksuz aileler içinde yeni bir formül arayacaklarını belirtti. 

Pakette ayrıca mali açıdan zor durumdaki belediyeler federal hükûmetten milyarlarca yardım aktarılması da var.  

Başbakan Angela Merkel ile bir araya gelen koalisyon ortakları Korona Krizi'nden etkilenen sektörleri desteklemek için 150 milyar euroluk ek paketi onayladı. 

Almanya salgına karşı 750 milyar euro tutarında destek paketi açıklamıştı. 

04 Haziran 2020 10:42
DİĞER HABERLER