Bosna Hersek'te veliler Fatih öğretmene sahip çıktı

Bosna Hersek’in Bihaç şehrinde Richmond Koleji çalışanları ve veliler, ülkeden çıkarılmak istenen okul müdürü Fatih Keskin için yürüyüş yaptı.

Fatih öğretmenin meslektaşları ve velilerden oluşan grup okul önünden hareket ederek Bihaç meydanına kadar yürüdü. 

Burada toplanan kalabalık, ellerindeki pankartlarla bir haftadır gözlem altında tutulan Fatih Keskin’in serbest bırakılmasını talep etti.

Taşınan pankartlarda, "Öncelik, Bosna Hersek’in egemenliği", "Dünyada eğitimli insandan daha güçlüsü yok", "Keskin Bosna’da eğitim için çok şey yaptı", "Öğretmensiz ülke karanlıktır" mesajları verildi. 

Eylemde Güvenlik Bakanı Dragan Mektiç’ten sorulara cevap vermesi istendi.Yapılan konuşmalarda Hersek makamlarından, Fatih öğretmenin maruz kaldığı muamelenin hukuki dayanağı sorgulandı. 

Veliler ve meslektaşları, 14 yıldır bu ülkede çalışan Fatih Keskin’in çocukların eğitilmesinden başka bir işi olmadığını dile getirdi.

Geçen salı günü Bihaç yabancılar şubesine çağrılan Fatih Keskin’e, sahip olduğu daimi oturumun iptal edildiği söylenmiş ve ülkeden çıkarılmak üzere başşehir Saraybosna’ya götürülmüştü. 

Keskin halen göçmen merkezinde gözetim altında tutuluyor.

Fatih Keskin’in avukatı, kararı yargıya taşıdı. "Acil" koduyla konuyu gündeme alan mahkemenin, perşembe gününe duruşma tarihi verdiği öğrenildi.

11 Aralık 2019 01:51
DİĞER HABERLER