Brüksel'de 'polis şiddeti' protestosuna polis saldırdı

Brüksel'de ırkçılık ve polis şiddetine karşı gösteri düzenlendi. Polis, gösterinin izinsiz olduğu gerekçesiyle çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı. Bazı göstericiler darp edildi.
Belçika'nın başkenti Brüksel'de ırkçılık ve polis şiddeti protesto edildi. Brüksel merkez tren istasyonu yakınındaki Mont des Arts Meydanı'nda toplanan yüzlerce gösterici, "Sınıf adaletini durdurun, Irkçı adaleti durdurun" temalı gösteride ırkçılık karşıtı dövizler taşıdı.

Gösteride "Adalet yoksa barış yok", "Polis şiddetine son", "Irkçı polise son", "Adalet istiyoruz" sloganları atıldı.Protestocular, Brüksel'de gözaltında ölen 23 yaşında Afrikalı genç İbrahima Barrie'yi anmak için saygı duruşunda bulundu.

Polis, gösterinin izinsiz olduğu gerekçesiyle çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınmaya direnen bazı göstericiler darp edildi. Brüksel polisi, daha önce Covid-19 salgınından dolayı gösteride en fazla 100 kişiye izin verilebileceğini duyurmuştu.

Afrika kökenli Barrie'nin salgın tedbirlerine uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınmasından bir saat sonra hayatını kaybetmesi üzerine Brüksel'de 13 Ocak'ta gösteriler düzenlenmişti. Çıkan olaylarda bir polis karakolu ile bazı araçlar ateşe verilmişti. Barrie'nin ölümü hakkında savcılık soruşturma başlatmıştı. 
24 Ocak 2021 19:04
DİĞER HABERLER