Kulis: AKP'de seri istifalar yolda

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, yerel seçim yenilgisinin ardından AKP'nin harekete geçtiğini yazdı. Babacan, "Bu arada partideki toplantılarda eleştirilerin dozu hızla artıyor ve çok ilginç saptamalar yapılıyor." ifadelerini kullandı.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, "İktidar partisi, yerel seçim yenilgisinin faturasını kesmeye başladı" diye yazarak, "Operasyon il örgütlerinden başlayarak, kongrede MKYK ve genel merkez yönetimiyle son bulacak. Tabii hükümette yapılması planlanan değişiklik de bundan bağımsız sayılmaz. Rize ve Adıyaman il başkanlarının istifasının ardından sırada Ankara ve İstanbul il yönetimleri var. Bu arada partideki toplantılarda eleştirilerin dozu hızla artıyor ve çok ilginç saptamalar yapılıyor." ifadelerini kullandı.

"Eteklerdeki taşlar dökülmeye başladı. Son iki aydan beri partide ve sarayda yapılan toplantıların ardından düğmeye basıldı. Sonbaharda yapılacak kongreye kadar taşlar epey döşenecek. İllerinde başarısız olan örgütler tasfiye edilecek. Yeni delegeler, yeni isimlerle belirlenecek. Önümüzdeki günlerden itibaren büyük illerin de içinde olduğu seri istifaları beklemeye başlayabiliriz. Kimse istifaların il başkanlarının kişisel tercihi olduğunu düşünmesin, genel merkezden gelen talimatı yerine getiriyorlar." bilgisini aktaran Babacan, AKP kulislerine dair şu bilgileri verdi:

"Yapılan değerlendirmeler arasında bazıları, partinin ana felsefesinden uzaklaşmasının bugünkü seçim sonuçlarını getirdiğini aktarması ilginçti. “Nerede Kürtler, Nerede Aleviler?” diye soran siyasiler oldu. Bu ilginç değerlendirmenin bir kısmını burada aktarıyorum;

“Bizim bir hikayemiz yok artık. Bu hikaye aslında 2019 seçimleri ile bitmişti. Yenisini de yazamadık. AK Parti’nin kuruluş felsefesindeki en önemli unsur, yenilikçi ve reformcu bir parti olmasıydı. AK Parti bu ülkenin çimentosuydu. Nerede bu çimento? Aleviler nerede, Kürtler nerede? Türkiye’de şu anda hukuk sistemine güven yok. Bu nedenle ekonomiye de güven yok. Eğer bu iki unsurda güven tesis edilirse, AK Parti’nin yeni hikayesinin başlangıcı olur. AK Parti’nin oy oranlarına en az 10 puan katkısı olur…”

Aynı toplantıda temmuz ayında emeklilere enflasyonun üzerinde zam yapılması gerektiğini söyleyenler de oldu. Ancak pek destek bulmadı. “Hangi kaynakla bunu yapacaksınız? Durum ortada. Emeklilikle ilgili en yanlış adım EYT oldu. Onun getirdiği fatura ödeniyor şu anda. Bu tip öneriler ülkenin hayrına olmaz” itirazları yükseldi. Kapalı kapılar ardından yapılan bu ‘günah çıkarmaların’ ne kadarı parti politikalarına yansıyacak bilinmiyor. “Zihniyet değişmediği sürece farklı olmaz” diyenler, buna örnek olarak genel seçimden sonra açıklanan kabineyi gösteriyorlar. Kabinede iki bakan hariç geniş bir değişiklik yapılmasına rağmen pek bir şeyin değişmediğini kendi arkadaşları anlatıyor…"

24 Mayıs 2024 12:01
DİĞER HABERLER