Rabia Naz davasını araştıran gazeteci yurt dışına çıktığını duyurdu

Rabia Naz davasındaki çalışmalarıyla tanınan gazeteci Metin Cihan, Türkiye'de kendisine yapılan baskılardan dolayı yurt dışına çıktığını duyurdu.

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan gazeteci Metin Cihan, kendisinin hedef gösterilmesi ve hakkında soruşturma başlatılması sebebiyle Türkiye'den ayrıldığını söyledi. 

Cihan, "Karşımda devlet değil mafya varmış gibi hissediyorum. Devlet yine neyse ama mafyadan korkuyorum." ifadelerini kullandı.

"RABİA NAZ'IN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜ ÖRTBAS EDİLMEK İSTENİYOR"

Gazeteci, kendisine karşı yapılan baskıların asıl amacının 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünün örtbas edilmek istenmesi olduğunu iddia etti. 

Cihan, konu hakkında daha önce bilinmeyen bilgileri de kamuoyu ile paylaştı.Metin Cihan, şüpheli ölümün aydınlatılması için yaptığı araştırmalar sırasında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) içinden "etkili bir kişi" ile görüştüğünü, bu kişinin de bazı bakanlar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile irtibat halinde olduğunu söyledi.

"EMİNE ERDOĞAN DA RABİA NAZ'IN İNTİHAR ETTİĞİNE İNANMIYOR"

Cihan'a göre Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Eğitim Bakanı Ziya Selçuk olayı çözmek için çalışırken, Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan da Rabia Naz'ın intihar sonucu öldüğüne inanmıyordu.


Gazeteci Cihan ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da konu hakkında aylardır bilgisi olduğunu ancak gerçeğin aydınlatılması adına gerekli adımların atılmadığını ifade etti.

"ESKİ BELEDİYE BAŞKANI VE SAVUNMA BAKANI KORUNUYOR"

Cihan paylaşımlarında, "Eski belediye başkanı (Coşkun Somuncuoğlu) hiç konuşmuyor. Eski Milli Savunma Bakanı (Nurettin Canikli) hiç konuşmuyor. Hala korunuyorlar. Bir kez bile ifade vermediler." diyerek bu durumu kabullenemediğini dile getirdi.

Dava boyunca çok sayıda soruşturma başlatıldığını ancak hepsinin sonuçsuz kaldığını hatırlatan gazeteci, "Hal böyle olunca karşımda devlet değil mafya varmış gibi hissediyorum. Devlet yine neyse ama mafyadan korkuyorum." dedi.

RABİA NAZ'IN ÖLÜMÜ İNTİHAR MI, CİNAYET Mİ?

Giresun'un Eynesil ilçesinde yaşayan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, 11 Nisan 2018 tarihinde evinin önünde yaralı olarak bulunmuş ancak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Rabia Naz'ın ölümü kayıtlara intihar olarak geçti.

Ancak Şaban Vatan, kızı Rabia Naz'ın intihar sonucu değil bir aracın çarpması sonucu öldüğünü ve olayın hükümete yakın yetkililer tarafından örtbas edilmeye çalışıldığını iddia ediyor. 

Vatan'a göre, kızına çarpan arabanın sahibi eski AKP'li belediye başkanının yeğeni idi.

KOMİSYON KURULMUŞTU

Ardından hukuki yollara başvuran baba Şaban Vatan'ın mahkeme kararıyla ruh ve sinir hastalıkları hastanesine kaldırılması kararlaştırılmıştı.

Diğer yandan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili Meclis araştırması talebinde bulunmuş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması için komisyon kurulmuştu.

11 Eylül 2019 15:45
DİĞER HABERLER